- Újdonságok
- Akciók
- Napkollektorok
- Tartozékok
- Egyéb termékek
250 Pressure Turbo Napkollektor
- 4 - 5 fős háztartás számára, ingyen használati meleg víz előállítás.
- Nyomásos rendszer
- 3 évszakos üzemi működés
- Napi átlagos vízkapacitás: 200-250 liter
- Csövek száma: 22 db Turbó vákuumcső
- Tartály űrtartalma: 200 liter
-
Általános leírás
- A 250 Pressure Turbo típusú napkollektor, kiválóan alkalmas, 4-5 fős háztartások használati meleg vizének előállítására.
- A rendszer, a 22 Turbó vákuumcsővel, átlagosan 200-250 liter használati meleg víz előállítására alkalmas naponta.
- A 250 Pressure Turbo egy Nyomásos rendszer, amely azt jelenti, hogy a használati meleg vizünket, egy belső hőcserélő beszerelésének köszönhetően, hálózati nyomáson tudjuk használni. Nem lesz szükségünk Nyomásfokozó szivattyú alkalmazására, valamint a kollektort akár a kertben is felállíthatjuk, a nyomás akkor sem lesz alacsonyabb.
- A 250 Pressure Turbo-t csak és kizárólag TURBÓ csövekkel forgalmazzuk. Ezek, a hagyományos alumínium bevonat helyett, réz bevonattal vannak ellátva, ezáltal is maximalizálva a beeső napsugárzás abszorbációját.
A rendszer fő részei:
- 1 darab, 200 literes űrtartalmú Nagytartály
- 1 darab 5 literes űrtartalmú, Utántöltő tartály
- 1 szett Vázszerkezet, amely ferde tetőre való szerelésre alkalmas.
- 22 darab Turbó vákuumcső
- 1 darab Levegőztető pipetta
- 22 darab fekete porvédő gumi
- 22 darab csészetartó
- 22 darab szilikon tömítés (Beépítve a rendszer nagytartályába)
- 1 darab fekete gumitömítés a nagy és az utántöltő tartály közötti szigetelésre
A rendszer működése
- Utántöltés
A napkollektor utántöltése, a Nagytartály tetején található, utántöltő tartály segítségével történik. A hálózati hideg vizet, belevezetjük, az utántöltő tartályba. Az ott elhelyezkedő úszó, a víz szintjét érzékelve, zárja és nyitja az úgynevezett, Jakab-szelep tömítéssel a víz útját, ezáltal állandósítva a víz szintjét a kollektorban. Azonban, mivel a Gravitációs rendszerekkel ellentétben, a Nyomásos rendszerek esetében, nem a nagytartály vizét, hanem a belső hőcserélőn áthaladó vizet fogjuk használni. A nagytartály vize azonban folyamatosan csökken, hiszen annak ellenére, hogy nem azt fogyasztjuk, a felső pipettán, a forrásponton levő víz, lassan, de folyamatosan párologhat, melyet a fenti módon, pótolni kell
Az utántöltő tartályról részletesen, a lenti képen tájékozódhat.
- Vízmelegítés
Miután a napkollektort a fent említett módszerrel feltöltöttük, elkezdődik a termelési szakasz, amely során, a tárolóban felgyűlt vízmennyiséget, a rendszer elkezdi felmelegíteni. A vákuum csövekben, az abszorbált hőenergia következtében, a víz hőfoka emelkedni kezd, majd a meleg víz könnyebb fajsúlya miatt felemelkedik a nagytartály felső részébe, helyére pedig hidegvíz áramlik. Így gyakorlatilag egy a hideg és meleg víz fajsúlykülönbsége következtében kialakuló, folyamatos áramlás alakul ki a napkollektor belsejében. Ez a felmelegedett víztömeg, felmelegíti a nagytartály belső hőcserélőjén keresztülhaladó használati vizet. Tehát a nagytartály vize, gyakorlatilag csak egy hő átadó közeg szerepét tölti be.
- Téliesítés
A rendszer, egy úgynevezett 3 évszakos modell. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a napkollektort tavasz, nyár, ősz ciklusban lehet használni. Amikor a hőmérséklet tartósan 0 fok alá esik, akkor a külön az erre a célra a nagytartály alján elhelyezett leeresztő nyílást egy csappal megnyitva, a kollektor vizét le kell engedni. A Nyomásos rendszerek esetében, különösen ügyelni kell, a hőcserélő víztelenítésére. Ezt, a felmenő hidegvíz elzárásával, és a lejövő meleg víz megengedésével érhetjük el.
Lásd lentebb: A nagytartály vázlatos rajza, a kistartály vázlatos rajza, valamint a turbó vákuumcsövek működési rajza.
Bekötési lehetőségek:
- Bekötés meleg ágra:
Ezt a bekötési módot akkor lehet alkalmazni, ha ki akarjuk kerülni a meleg víz előállító berendezést vagy a napkollektor vizét, közvetlenül a felhasználási pontra szeretnénk vezetni.
Ez abban az esetben fontos, amennyiben a vízmelegítőnk, nem képes érzékelni a beérkező víz hőfokát. Például egy régi típusú fali vízmelegítő esetében, a kazán automatikusan elkezdené melegíteni, a már forró vizet.
Alternatív megoldásként, a vízmelegítő bemenő hideg ágába is bevezethetjük a napkollektor vizét, és két csappal szabályozva módosíthatjuk a víz útját.
- Alap bekötés hideg ágra:
A Nyomásos rendszerek esetében, a lejövő meleg víz, hálózati nyomással érkezik. A meleg vizet, közvetlenül a meleg víztermelő egység, bemenő hideg ágába vezetjük. Ebben az esetben az egységbe szerelt termosztátra beállított hőfoknál, magasabb hőfokú víz áramlik a rendszerbe, az nem fog bekapcsolni. A beépített termosztatikus keverőszelep a forrázás elkerülésére szolgál.
Kiemelten javasolt, a bekötés során alkalmazni a következő kiegészítő termékeket:
- Nyomáscsökkentő
Mivel az utántöltő tartályba, a hálózatból érkező hidegvíz nyomása, nem lehet több mint 1,2-2 Bar, ezért az utántöltő tartályba felmenő hideg ágra, mindenképpen javasoljuk, egy nyomáscsökkentő bekötését, amely a nyomásingadozások megszüntetésével, megelőzi az utántöltő tartályban a Jakab-szelep meghibásodását. A tökéletesen ideális működéshez, igyekezzenek a felmenő nyomást 1,5 Bar körül tartani.
- Termosztatikus keverőszelep
A lejövő vízhőfok maximalizálásával, megelőzhetőek a forró vízzel való érintkezésből fakadó balesetek
- Magic magnet vízkezelő:
A Magic Magnet felszerelése, a napkollektorba felmenő hidegvíz ágra, nagymértékben hozzájárulhat, az esetleges vízkőlerakódás megelőzéséhez, vagy annak a mértékének a csökkentéséhez.
-
Gyártó GrünpowerCikkszám GP-250Státusz ÚJ  Tömeg 100,5 kg/db
-
A 250 Pressure Turbo napkollektor téliesítése :
A Grünpower típusú, felsőtartályos napkollektorokat, amennyiben a hőmérséklet tartósan - 5 Celsius fok alá esik, téliesíteni, vagyis vízteleníteni kell. Ezt, a különböző típusú napkollektorok esetében, a következő módon kell végrehajtani:
- Hőcserélő spirál víztelenítése:
A hőcserélő víztelenítéséhez el kell zárni a hőcserélő spirálhoz vezető főbetápláló hideg-ág csapját, (2) - Ez azért szükséges, hogy a kollektor ne kapjon víz-utánpótlást - és a kivezető meleg-ágat (3). A spirálból a víz a hideg- és meleg-ágak aljában elhelyezett töltő-ürítő csapok megnyitásával engedhető le (ezek segítségével tud távozni a spirálból és a csövekből a víz).
- A napkollektor tartályának víztelenítése:
A víztelenítést a napkollektor felmenő hidegvíz ágának elzárásával (1), és a tartály alján található vízleeresztő (4) segítségével végezhetik el. A vákuumcsöveket nem szükséges vízteleníteni, mivel a bennük maradt víz néhány nap alatt elpárolog.
Természetesen az összes fel- és lemenő vízcsőből ki kell engedni a vizet.
Lásd a képen:
1: Nagytartály utántöltési csonk
2: Átfolyó használati meleg víz, bevezető csonk
3: Átfolyó használati meleg víz, kivezető csonk
4: Nagytartály víztelenítő csonk